Monday , 17 February 2020 / دوشنبه , ۲۸ بهمن ۱۳۹۸
میزبانی مسافرت با دوچرخه در سراسر دنیا

میزبانی مسافرت با دوچرخه در سراسر دنیا

 

در این مقاله قصد دارم به معرفی وب سایت مشهور وارم شاورز (Warm Showers) به معنی “دوش آبگرم” بپردازم. این سایت شبکه ای جهانی را برای ساماندهی افرادی که با دوچرخه سفر می کنند به وجود آورده است و این امکان را به آنان می دهد تا افرادی که تمایل به میزبانی سایکلتوریست ها را دارند شناسایی و امکان ارتباط با آنان و اقامت را فراهم آورد.
از برجسته ترین امکانات این سایت امکان استفاده از آن به زبان فارسی می باشد که کاربران فارسی زبان را قادر می سازد براحتی در آن به فعالیت بپردازند.

بخش فارسی این سایت (انجمن) از طریق آدرس زیر در دسترس می باشد:

وارم شاورز چیست؟

انجمن وارم شاورز یک تبادل امکانات مجانی برای دوچرخه سواران سایکل توریست ( کسانی که با دوچرخه سفر می کنند) است. کسانی که مایلند میزبان سایکل توریستها شوند میتوانند با نام نویسی در این گروه عضو شوند. بدین ترتیب گاهگاهی شاید مهمان توریستی داشته باشند که با دوچرخه سفر می کند ، چایی باهم بنوشند و داستانی در مورد این طریق زندگی بشنوند 

وارم شاورز چگونه به شکل امروزی در آمد؟

در سال ۱۹۹۳ میلادی، Terry Zmrhal و Geoff Cashman لیست وارم شاورز را بنیان گذاری کردند. در سال ۱۹۹۶، Roger Gravel بعد از اینکه برای مدتی لیست شاورز دست نخورده باقیمانده بود ، شروع به ویرایش و بروزآوری آن کرد. Randy Fay در سال ۲۰۰۵ ،آنرا تبدیل به وبسایت بانک اطلاعاتی مجهز به نقشه کرد و در سال ۲۰۰۹ مسئولیت Roger را بعهده گرفت. در حال حاضر یک گروه کوچک و متعهد از داوطلبان سایت و انجمن را مدیریت می کنند. 

مسئولیتهای یک میزبان چیست؟

. لطفاً به موقع به تماس اعضا پاسخ دهید، چه پاسختان مثبت است ، یا منفی. اگر نمی توانید به پاسخها تماس دهید لطفاً پروفایل خود را به عنوان “فعلاً در دسترس نیستم ” علامت بزنید .

. هنگامی که یکی از اعضا با شما تماس می گیرد و درخواست برای مهمان شدن می کند، صفحه مشخصات و توصیه دیگران را در مورد این عضو مطالعه کنید، و فقط پس از آن، در مورد پذیرفتن و یا رد درخواست او تصمیم بگیرید. ( هیچ اجباری در پذیرفتن درخواستهای مهمان شدن وجود ندارد! ) توجه کنید لینک منتج به صفحه مشخصات عضو در خواست کننده در ایمیلی که از سایت برای شما فرستاده میشود وجود دارد.

· اگر تصمیم گرفتید میزبان عضو درخواست کننده شوید، با او در تماس باشید تا یک قرار مشخص بگذاریذ و جزئیات لازمه مانند آدرس دقیق یا شماره تلفن های دیگر را در صورت نیاز به او یا آنها بدهید.

· همیشه پس از پذیرش هر مهمان نظر خود را درباره ملاقات با آن دوچرخه سوار در صفحه “بازخورد” به اشتراک بگذارید. با این کار جوّ اعتماد در این انجمن رشد می کند . معمولا این نظرها مثبت هستند ولی اگر نظرتان ممتنع ( بی تفاوت ) یا حتی منفی بود باز هم آنرا انعکاس دهید .

وظایف یک مهمان چیست؟

· قبل از تماس با یک میزبان احتمالی صفحه مشخصات او را به دقت بخوانید. همانطور که به مزیتهای مهمانوازی آنها توجه می کنید به محدودیتهایی که دارند یا برای شما در نظر میگیرند نیز توجه کنید. همچنین نظرهایی که دیگران در مورد میزبان مورد نظر شما داده اند را مطالعه کنید.

· در مکان مورد توافق با میزبانتان حاضر شوید. اگر نمی توانید لطفاً در اسرع وقت با ایشان تماس بگیرید.

. ( سر قرار حاضر نشدن از شکایتهایی است که دائماً از طرف میزبانان عنوان می شود . و این به انجمن میزبانی دوچرخه سوارانمان آسیب می رساند.)

· از میزبان در مورد مسئولیتهایتان، بعنوان یک مهمان، در حین اقامت در محل ایشان بپرسید. آیا از شما انتظار می رود در چیدن سفره کمک کنید ؟ چه مدت اجازه دارید / میزبان انتظار دارد که مهمان آنها باشید؟

· معمولا بهتر است مهمان ها راهی برای نشان دادن قدرشناسی شان نسبت به مهمانوازی میزبان بیابند… بردن یک جعبه شیرینی یا شکلات، در ست کردن یک غذا، تعریف کردن داستان اتفاقات ناب مسیر سفر، … .

· همیشه بعد از اقامت، نظرتان را در مورد میزبان در صفحه حساب اعلام کنید ( و تشکر نمایید) . اینکار از طریق کلیک نمایۀ “ارائه بازخورد” در صفحه مشخصات میزبان در وارم شاورز (Warm Showers) انجام می شود. گرچه دادن نظر منفی در مورد یک میزبان خیلی غیر معمول است ولی ارائه نظر صادقانه به تحکیم اعتماد در انجمن می انجامد.

· اگر یک میزبان به تماس شما جواب داد، لطفاً به صفحه مشخصات او در سایت رفته و نمایۀ “پاسخگو” را کلیک کنید . اگر به تماس شما پاسخ داده نشد نمایۀ ” بی توجه” را کلیک کنید. این اطلاعات به دیگر دوچرخه سواران در انتخاب میزبان کمک می کند.

من در حال حاضر نمی توانم میزبان کسی باشم ، آیا این ایرادی ندارد؟نه، ندارد! این عیبی ندارد که شما عضو باشید ولی ندانید که دقیقا ً چه موقع در آینده میتوانید میزبان باشید. موضوع این است که یک روز بالاخره به این کار مبادرت می کنید . بسیاری از ما دقیقا ً نمی دانیم که چه موقع می توانیم پذیرای مهمان باشیم، ولی اکثر مان موقعیتی خواهیم یافت که بتوانیم میزبان باشیم.
یادآوری می کنم اگر در حال حاضر نمی توانید میزبان باشید، گزینه “فعلا ً در دسترس نیستم” را علامت بزنید.
چگونه میزبان یا میزبانان را بیابیم و برای مهمان شدن درخواست کنیم؟ (فقط برای اعضا میسر است)

پس از ورود به سایت ، به صفحه اصلی بروید. نقشه موجود در آن صفحه یک نقشه گوگل است . می توانید با موشواره آنرا حرکت داده و مکان دلخواهتان را پیدا کنید و یا از امکانات جستجو که در سمت چپ صفحه قرار گرفته است استفاده کنید.
· جستجو بر اساس نام یا آدرس ایمیل : بهتر است بجای تمام نام ، قسمتی از نام مورد نظر را وارد کنید . بطور مثال اگر بدنبال یافتن “علی فرض ادگان” هستید بهتر است “فرض” را تایپ کنید. زیرا ممکن است او نامش را بصورت “علی فرضاد گان” یا “علی فرضاده گان” و یا حتی “علی فرض ادگان” وارد کرده باشد. گذاشتن علامت (“) نیز توصیه نمیشود اگر چه امکان پذیر است و استفاده از آن تعداد موارد یافته شده را کاهش می دهد. ( به همین ترتیب نیز می توانید بر اساس آدرس ایمیل جستجو کنید.) 

· جستجو براساس مکان
o یک کشور را انتخاب کنید.

o شهر / استان /ایالت دلخواهتان در آن کشور را انتخاب کنید. بعد از تایپ چند حرف اول می توانید منتظر شوید تا سایت بطور اتوماتیک بقیه نام مکان را تکمیل کند و یا لیستی از نامهایی که با آن چند حرف شروع میشود به شما بدهد، و بعد نام دلخواه را از آن لیست انتخاب کنید.(مکانها به ترتیب جمعیت لیست می شوند) 

o نمایه “نقشه” را کلیک کنید تا نقشه محل مورد نظرتان را ببینید یا …

o نمایه “لیست” را کلیک کنید تا لیستی از اعضای سایت را به ترتیب فاصله از مکانی که تعیین کرده اید به شما بدهد و یا …
o نمایه “csv” را کلیک کنید . لیستی از کلیه اعضای سایت مقیم در کشور مورد نظر شما ظاهر خواهد شد . میتوانید یک استان / ایالت را انتخاب کنید، یک لینک برای دانلود فایل شامل لیست افراد ، که در نرم افزار Microsoft EXCEL قابل دیدن یا ویرایش است، نیز وجود دارد . لطفاً توجه کنید که این اطلاعات تنها برای شما به منظور تماس با میزبان احتمالی جهت پذیرش شما بعنوان دوچرخه سوار مهمان است . نه برای دیگران یا به منظور آگهی یا هر گونه استفاده ای به غیر از مورد فوق الذکر.
روی نقشه ، علامت های قرمز رنگ بالنی شکل نشاندهنده اعضا سایت است. اگر یک عدد در این علامت نوشته شده باشد به معنی آنست که دقیقا در همان نقطه بیش از یک عضو وجود دارد. علامت های دایره ای شکل ( کلاسترها ) نشاندهنده تعداد زیادی عضو در یک منطقه از نقشه می باشند – اگر روی یکی از آنها کلیک کنید نقشه بصورت خودکار روی منطقه در برگیرنده آن اعضا زوم می شود، یا می توانید به کمک ابزار های زوم کردن نقشه ( یا با ارّاده موشواره) آنقدر نقشه را زوم کنید تا تک تک اعضا را بطور متمایز داشته باشید. 


پس از یافتن میزبان احتمالی به صفحه مشخصات آن میزبان بروید

و از طریق نمایه “ارسال پیغام” در سمت چپ صفحه مشخصات با ایشان تماس بگیرید. حتما تمام صفحه مشخصات را بدقت مطالعه کنید تا مطمئن شوید که این میزبان برای شما مناسب است و شما هم مهمان مناسبی برای ایشان هستید. همچنین لطفاً از تماس با اعضایی که با عنوان “فعلاً در دسترس نیستم” برای میزبانی مشخص شده اند خود داری فرمایید. 

ایران هم هاست های خوبی داره که با افزوده شدن کاربران ب۲۰ میتونیم سیر صعودی خوبی رو در این زمینه ببینیم که ارتقاء فنی-فرهنگی خوبی بحساب میاد!

درباره‌ی masoud

۶ نظر

 1. سلام
  شما هم لینک شدید
  افتتاح وب جدیدت رو بهت تبریک میگم
  پایدار باشید

 2. با سلام وتشکر حرکت زیبایی است من عضو هستم وتا حالا چندبار میزبان بودم اما واقعا بعضی هاشون چت هستند مثلا ۲نفر دوچرخه سوار المانی اومدن وکل برنامه روزی هفتگی منو بهم ریختندچون من تنها زندگی میکنم ساعت قرارهای برگشت شون را با کار من هماهنگ نمیکردن ۸روز موندن وهر غذایی رو نمیخوردن متا سفانه چون اینکار در ایران یه جورایی غیر قانونی هست بعضا تو ساعاتیکه من سرکار بودم باصدای بلند موزیک گوش میکردن واین رفت وامدها باعث درگیری من وهمسایه ها و بعضا کنجکاوی اونها شد خلاصه اگر همسایه ها کمی موزی باشند میتونندبرای ادم دردسرکننداز لحاظ قانونی مانباید به خارجیهاسرویس بدیم واگر کار به قانون بکشه …..حالا خربیاروباقالی بار کن در ضمن در سفرهای خارجیم اولا که هر کسی ایرانیهارو پذیرش نمی کنند توارمنستان یه نفر منو پذیرش کرد که اونم منو در شهر گیومری به هتل برد و۲۰دلار پرداختم بعدش فقط از ایرانیها پذیرش میکنم چون کسی نمیتونه گیربده

 3. سلام . من علاقه زیادی به سفر با دوچرخه دارم و چند سفر کوتاه هم داشتم . به زودی می خوام یه سفر طولانی رو شروع کنم . برای ثبت نام در وارم شاورز دچار مشکل شدم لطفا راهنمایی کنید . هر بار سعی میکنم نمی توانم وارد سایت ثبت نام بشوم .

 4. سلام.من عضو نیستم اما به توصیه یکی از دوستان یک شب میزبان یک بلژیکی بودم.بچه مودب وخوبی بود.با دوچرخه از سنگاپورحرکت کرده بودوبیابان گوبی و صحرای قره قوم وچندکشور را رکاب زده بودتا به ایران رسیده بود،آنهم درچله زمستان.می گفت :«درقزاقستان دوچرخه وآنچه داشتم را دزد بردومجبورشدم دراینترنت تقاضای کمک بکنم.مردم قزاقستان که روزنامه ها وتقاضای اینترنتی من را خوانده بودند یک دوچرخه قراضه ومقداری وسایل دست دوم وکمی پول برایم آوردند».باهمان دوچرخه اوراق تاایران آمده بودومی خواست ارمنستان،گرجستان،اوکراین،ترکیه ،کردستان عراق واروپاراطی کند.اطلاعات متنوعی درباره چین،مالزی،ویتنام،کامبوج،قزاقستان وکشورهای اروپایی دراختیارم گذاشت وبرخی عکسهایی را که گرفته بودنشانم داد.شام برایش مقداری مرغ و سیب زمینی سرخ کرده وهمبرگردرست کردم که خیلی خوشش آمد. گفت میانگین هزینه اش در این سفربااحتساب ویزاماهانه ۱۵۰دلاربوده است.مناعت طبع زیادی داشت .بااصرارخواستم یک جعبه شکلات به او هدیه بدهم که قبول نکرد.به هرحال تجربه جالبی بود.عجیب اینکه با یک انگلیسی نه چندان خوب۱۰۰درصد حرفهایش را فهمیدم.

 5. با سلام و تبریک سال نو خیلی لذت بردم از مطالبتون وامیدوارم در یک برنامه در خدمتون باشم -درضمن برنامه همایش و مسابقه دوچرخه سواری در تاریخ ۹۴/۰۱/۲۵در منطقه گلمکان برگزار میگردد. جهت شرکت و هماهنگی ۰۵۱۳۷۳۱۸۵۷۴مرتضی حسینی. به امید دیدار

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

لطفا به سئوال امنیتی پاسخ دهید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

بالا